Víte kolik parazitů ohrožuje lidský organismus?

banner_intro.jpg

Rizikové skupiny

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nakaženo střevními parazity více než 3,5 miliardy lidí, zvláště pak dětí (což je takřka 50 % celosvětové populace).


Toto jsou oficiální statistiky WHO. Pravděpodobnost nakažení závisí na tom, v jaké zemi žijete. Avšak i v rozvinutých zemích s pokročilými hygienickými návyky a vyspělým zdravotnictvím je riziko poměrně značné. Nyní si popíšeme rizikové skupiny obyvatelstva, které mají mnohem vyšší pravděpodobnost nakažením parazitů.
Parazité se do našeho těla mohou přenést různými způsoby. Velmi často k tomu dochází díky potravinám, které nebyly dostatečně tepelně upraveny – tatarák, sushi atd. Parazité se do těla dostávají ale také při kontaktu s kočkou (toxoplazmóza) či psem (škrkavka psí) nebo od nakažené osoby (roupi). Mezi ohrožené skupiny lidí patří i ti, kteří pracují s hlínou, tzn. zahrádkáři či zemědělci. Parazitům se nevyhnou ani děti. Běžně můžeme získat střevní parazity i konzumací nemytého ovoce či zeleniny.

Většina lidí parazity samozřejmě má, ale nemusí jim způsobovat žádné obtíže, které si s parazity dokážou spojit. Řada lidí je pouze unavených, trpí zažívacími problémy, což ale nepřipisují střevním parazitům. Každý se tedy s nějakým parazitem setká, nejčastěji s roupy, svrabem a toxoplazmózou.

Chovatelé domácích mazlíčků

Odčervujete pravidelně svého domácího mazlíčka? Zdá se vám to přirozené? Ano, i my si myslíme, že odčervení je přirozenou součástí života našich domácích mazlíčků. V této souvislosti bychom však měli myslet i na sebe a na naše zdraví. Málokdo si uvědomuje, že i roztomilé štěně nebo kotě pro nás mohou představovat riziko přenosu parazitů na člověka. Právě proto je důležité se zamyslet i na lidmi a nezapomínat na odčervení lidského organismu. Zejména pak u lidí, kteří chovají domácí mazlíčky.

Díky intenzívnímu kontaktu s těmito mazlíčky se můžeme setkat s toxoplazmou gondi (z kočky) či škrkavkou (ze psa). Oba dva tito parazité patří mezi nejčastější.

Víte, že počet obyvatel s toxoplazmózou je např. v Německu až 80% a v ČR až 50%?

Děti

Děti jsou v neustálém ohrožení. Ohrožují je nejen běžné nemoci jako je chřipka, angín apod., ale i parazité. Na děti, které tak rády objevují svět a všechno si musí osahat, číhají paraziti skoro všude. Například na pískovištích, kde vykonávají potřebu psi a kočky a taková pískoviště jsou pak semeništěm škrkavek.

Rády se mazlí s domácími mazlíčky, kdy se nechávají olíznout od psů, nebo si často po hraní s mazlíčky neumyjí pečlivě ruce a může dojít opět k přenosu parazitů. Rovněž dětský kolektiv není bez rizika. Ve školce či škole díky kontaktu s jinými dětmi velmi snadno získají Roupa dětského. Tito parazité pak mohou způsobovat například nepříjemné svědění konečníku.

Milovníci sushi a tataráku

Dopřejete si občas tatarák? Ano, je to skvělá pochoutka k pivu. Jde však také o pokrm, který neprojde tepelným zpracováním, a proto je živnou půdou pro nejrůznější parazity!

Pokud si potrpíte na speciality z jiného kontinentu, tak zbystřete! Například Sushi je v dnešním moderním světě, ve kterém se mísí různé kultury, velmi oblíbený pokrm. Jde o směs syrových ryb, u kterých je riziko přenosu parazitů mnohem větší než u tataráku.

Zahrádkáři

Víte, že pravděpodobnost přenosu střevních parazitů je velmi vysoká i u konzumace nemytého ovoce a zeleniny? Touto cestou se můžete získat především škrkavku. Divíte se, že je to tak jednoduché? Vždyť konzumuje mimo jiné i zeleninu a ovoce, které roste v hlíně. Ta může být nakažená například trusem kočky a stačí jedno špatné umytí k tomu, aby se vaším tělem proháněli parazité.

U každého druhého člověka se v jeho organismu najdou parazité.

Dlouhodobě se zabýváme tímto tématem a chceme vám přinést nejdůležitější aktuální informace o parazitech.