Víte kolik parazitů ohrožuje lidský organismus?

banner_intro.jpg

Druhy Parazitů

Když se řekne parazit, co si představíte? A přemýšleli jste někdy více o škodlivosti parazitů? Už z tohoto jediného slova můžeme vyvodit, že se jedná o mikrotvory, kteří parazitují (cizopasí) na svém hostiteli. Jejich projevy jsou různé, avšak nenápadné. Tímto jsou velmi nebezpeční. Parazitují chytře, protože čím více jsou nenápadní, tím více mohou do sebe dostávat živiny, které potřebují pro svůj růst. Oslabují tak náš organismus, který se stává čím dál víc náchylnější k různým onemocněním. Nikdo z nás přitom jako první nepomyslí na to, že by například bolesti kloubů měly původ v parazitech. Paraziti jsou všude kolem nás a je jich nepřeberné množství. O jaké druhy se konkrétně jedná si povíme v následujících odstavcích.

Základní členění parazitů je na vnější (ektoparazité) a vnitřní (endoparazité). Mezi vnější parazity patří blechy, klíšťata či všenky. My se budeme zejména zabývat vnitřními parazity, o kterých často ani nevíme. Mezi vnitřní parazity patří:

Roup dětský

Tímto 1cm velikým parazitem je zasaženo 400 miliónů lidí. Je to dost na to, abyste i vy přemýšleli o tom, zda ve vás necizopasí. Může se zapouzdřit v trávicí soustavě, ale i v podkoží nebo žilách. Nakazíme se ním velice rychle, a to nedodržováním potřebné hygieny. Proto jimi hlavně trpí děti, které si neumyjí pořádně ruce. Larvy i dospělci umí snadno proniknout do dutiny břišní, kde mohou způsobit bolesti břicha, průjmy, zažívací potíže, záněty močového měchýře, nespavost či svědění konečníku. Toto nepříjemné svědění konečníku je způsobováno samičkami, které kladou kolem řitního otvoru vajíčka a ta způsobují svědění. Tyto symptomy se zhoršují hlavně večer a naruší spánek. Díky škrabání se na řitním otvoru se vajíčka opět dostanou za nehty, takže si je můžeme snadno přenést opět dokola. Pokud nepoužijeme vhodnou léčbu, tento nekonečný koloběh neskončí.

Škrkavka dětská

Dorůstá do velikosti 10-30cm, přičemž délka je ovlivněna vždy velikostí orgánů, ve kterém roste. Nejčastěji se lze nakazit špatně umytou zeleninou, nedostatečně tepelně upraveným masem nebo na pískovišti. Logicky jsou tedy nejvíce ohroženy děti. Největší nebezpečí na ně číhá na již zmiňovaných pískovištích, která jsou volně dostupná pro kočky a pro psy. Ty si z pískovišť udělají svůj záchod a přenáší do nich parazity. Děti pak strčí bábovičku s infikovaným pískem do pusy a parazité mohou lehce vniknout do malého bezbranného tělíčka. Škrkavky nejčastěji napadají trávicí soustavu, přes kterou se umí prožrat dál do plic nebo i mozku. Mohou způsobovat epileptické záchvaty, zácpu, průjmy nebo astma. Nejlepším příkladem jsou africké děti, které mají nafouklé bříško ne z podvýživy, ale díky klubíčkům škrkavek.

Motolice

Dprůstá do velikosti 20-30mm. Už název tohoto parazita napovídá, s jakými problémy je spojen. Zvířata, ale i člověk napadený Motolicí mají problémy se stabilitou, bolestí hlavy a s udržením rovnováhy. Není divu, že v tomto případě se doktoři spíše zabývají roztroušenou sklerózou, rakovinou nebo únavovým syndromem. Právě toto jsou rizika spojená s odhalením parazitů v lidském organismu. Lékaři nevěří tomu, že by byli parazité pro nás škodliví a často pacienty léčí úplně na jiné nemoci. Udělal vám někdy doktor sám od sebe testy na parazity? Motolice také ráda útočí na žlučovody, které ucpává. Vypadá spíše jako žlučový kámen než parazit, který cizopasí na člověku, a tudíž ani ultrazvuk ji neodhalí. Napadá ještě další orgány jako jsou játra, slinivka nebo střevo. Lidem způsobuje také průjmy, zvětšená játra, zažívací obtíže a alergie. Častěji se vyskytuje u cukrovkářů a lidí s nadváhou. Miluje sladké, takže i lidé, u kterých jsou sladkosti drogou, mohou mít větší naději přítomnosti tohoto parazita v těle. Přenáší se nejčastěji špatně tepelně upraveným masem býložravců, ale i z krabího a rybího masa.

Toxoplasma Gondii

Konečným hostitelem je kočka. Ta se nakazí tím, že například sní myš nakaženou Toxoplasmou gongii. Takovéto myši jsou snadnou kořistí proto, že mají zpomalené reakce díky přítomnosti tohoto parazita v jejich těle. Lidé se často obklopují kočkami, ať už domácími nebo divokými. Kdo z nás nepřišel nikdy do kontaktu s kočkou? Asi každý si někdy si ji alespoň pohladil. Už tímto lze přenést parazita z kočky do lidského těla. Jak jednoduché, že? Nejohroženější skupinou jsou těhotné ženy. Pokud se nakazí, dochází k potratu nebo poškození plodu. Důležité je však i období před početím, protože tento parazit ovlivňuje i neplodnost žen. Tohoto parazita můžeme najít zejména v lymfatických cestách a uzlinách, ale jinak se vyskytuje téměř ve všech tkáních. Projevuje se zduřením lymfatických uzlin na krku či šíji, nastupuje horečka, bolest hlavy a kloubů včetně celkové únavy. Je nebezpečná v tom, že tyto příznaky můžeme připisovat spíše chřipce, a tedy dochází k nesprávné počáteční léčbě. Parazit také mění i chování člověka. U mužů zvyšuje přítomnost testosteronu, tzn. Jsou dominantnější, agresivnější a sobečtější. U žen se naopak snižuje a jsou tedy více submisivnější.

Tasemnice dlouhočlenná

V těle se objevuje ve velikosti 2-10 metrů. Dospělci se vyskytují zejména v tenkém střevě a larvy pronikají spíše do svalstva. Zajímavá vás, jak se můžete nakazit? Jde to jednoduše. V dnešní moderní době jsme zvyklí konzumovat nedostatečně tepelně upravené maso, například vepřové, hovězí, šunky, klobásy nebo tatarák či sushi. Máte na tyto pokrmy ještě chuť? Neproudí vaším tělem už nyní tasemnice? Signály přítomnosti tasemnic v těle jsou jednoznačné. Mohou se projevovat křečí, nevolností, zvracením, depresemi, poruchami vidění, epileptickými záchvaty, špatným viděním nebo hubnutím. Tasemnice je nebezpečná v tom, že z jakékoliv stravy spotřebovává zejména vitamíny, minerály a enzymy, které jsou důležité pro správné fungování metabolismu.

 

Paraziti:

U každého druhého člověka se v jeho organismu najdou parazité.

Dlouhodobě se zabýváme tímto tématem a chceme vám přinést nejdůležitější aktuální informace o parazitech.